Biblioteka Bezglutenowa
Projekt powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy Good Books, we współpracy z Justyną Tarkowską (pracownia graficzna Mile Widziane). Wspólnym celem w realizacji projektu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej. Aby spopularyzować temat oraz zachęcić biblioteki do gromadzenia publikacji związanych z tematyką gluten free zorganizowany został konkurs, w którym należało wykonać jedno z trzech zadań konkursowych i wysłać je za pomocą formularza znajdującego się na stronie projektu bibliotekabezglutenowa.pl lub na adres: konkurs@bibliotekabezglutenowa.pl. Zadania te to:
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pierzchnicy została zgłoszona przez Panią Monikę Łopatowską – Piras do II tury konkursu „Biblioteka Bezglutenowa” przesyłając przepis na deser „Bezglutenowa malinowa chmurka”. Przepis okazał się poprawny i oryginalny, w związku z czym biblioteka w nagrodę otrzymała komplet książek i poradników na temat celiakii i diety bezglutenowej.
Przepis na bezglutenową malinową chmurkę: składniki:
Składniki na galaretkę z malinami
Składniki na masę śmietankową
Składniki na blat bezowy z migdałami
Malinowa chmurka przepis: wykonanie
1 – Herbatniki rozwałkuj na drobne okruszki za pomocą wałka. Wsyp do naczynia wraz z roztopionym masłem i dokładnie wymieszaj. Całość wysyp na blaszkę i ugnieć.
2 – Malinowe galaretki rozpuścić w czterech szklankach wrzątku. Po przestudzeniu płynu dodaj też maliny. Gdy galaretka z malinami zacznie lekko tężeć, można ją wyłożyć na spód z herbatników.
3 – Wszystkie składniki na masę śmietankową (oprócz żelatyny i wrzątku) ubij na sztywno przy pomocy miksera. Pamiętaj, że śmietanka oraz serek mascarpone mają być mocno schłodzone. Żelatynę zalej wrzątkiem i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny w wodzie. Po przestudzeniu wlej ją do naczynia z ubitym kremem i wymieszaj całość tylko do połączenia składników np. przy pomocy miksera, na niskich obrotach. Krem rozłóż równo na całej powierzchni galaretki z malinami (galaretka musi być już ścięta). Ciasto ponownie odłóż do lodówki.
4 – Białka jajek ubijaj przez chwilę z odrobiną soli, a następnie stopniowo zacznij też dodawać cukier. Po każdej łyżce cukru miksuj długo całość, by cukier rozpuścił się w bezie. Cały czas miksuj bezę na najwyższych obrotach. Beza ma być puszysta i błyszcząca. Dodawanie cukru i miksowanie może trwać nawet kilkanaście minut. Na samym końcu wsyp też łyżkę mąki ziemniaczanej bezglutenowej, a po chwili wyłącz mikser. Na arkuszu papieru do pieczenia odrysuj kształt dna formy. Arkusz umieść na blaszce z wyposażenia piekarnika. Bezę rozłóż w miarę równo po wyznaczonej powierzchni na papierze. Całość posyp płatkami migdałowymi. Formę z blatem bezowym umieść na półce niżej niż środkowa w piekarniku nagrzanym do 130 stopni (pieczenie góra dół) lub 115-120 stopni z termoobiegiem. Blat bezowy piecz tak około 70 minut. Po upieczeniu, formę od razu wyjmij z piekarnika.
5 – Przestudzony blat bezowy przełóż na warstwę z masy śmietankowej, która zdążyła się stężeć. Jeśli beza dobrze trzyma się pergaminu, to warto wcześniej podważyć ją płaskim i długim nożem do ciast, a następnie delikatnie zsunąć na górę ciasta malinowa chmurka. Formę z ciastem ponownie umieść w lodówce lub od razu podawaj, jeśli galaretka oraz masa śmietankowa chłodziły się nie krócej niż cztery godziny.
Smacznego.
Pani Moniko gorąco dziękujemy.