Tydzień Profilaktyczny rozpoczęliśmy od wyjazdu do Kielc na ściankę wspinaczkową MOBIUS i Mediateki-Poczytalni na dworcu autobusowym. Podczas gdy jedna grupa pokonywała kolejne etapy ścianki wspinaczkowej druga zwiedzała Mediatekę i „Sienkiewkę”. Oba miejsca zachwyciły nas niesamowicie. Wychowankowie świetlic w @mediatece.kielce najbardziej byli zainteresowani nowościami medialnymi. Zobaczyli inne oblicze biblioteki niż to, które znają. W MOBIUS na ściankach wspinaczkowych radości nie było końca. Większość uczestników poradziła sobie z wszystkimi przeszkodami pokonując swoje początkowe lękii obawy.
Drugi dzień to zajęcia pod hasłem „Bezpieczne wakacje”, prowadzone przez Panie z Wydziału Prewencji i Rehabilitacji ZPRO w Kielcach oraz Pana z Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. Wiedza na temat bezpieczeństwa
w gospodarstwie, które było tematem przewodnim została przekazana w formie zabawy. Były liczne quizy, zagadki, rebusy, a na koniec test. Uczestnicy podczas warsztatów otrzymywali drobne upominki. Tego dnia odbyły się również warsztaty owocowo-warzywne (przygotowanie zdrowych soków i koktajli) oraz liczne rozgrywki w gry stolikowe w MGBP w Pierzchnicy. Wychowankowie Świetlic Aktywator bardzo zaangażowali się w proces przygotowania soków począwszy od umycia owoców i warzyw, poprzez obieranie, po wyciskanie i miksowanie soków w wyciskarkach i blenderach.
Trzeci dzień to wyjazdy do gospodarstw agroturystycznych na warsztaty mające na celu zapoznanie wychowanków z kulturą ludową. Liczniejsza grupa była w Kapkazach – w Szkole Wrażliwości, gdzie oglądali sztukę teatralną odgrywaną na scenie w stodole
z wykorzystaniem żywej muzyki wykonywanej na dawnych instrumentów. Następnie, po podziale na trzy grupy uczestniczyli w warsztatach: ceramicznych, piekarniczych i zielarskich. Tę naukę cierpliwości zakończyło ognisko z kiełbaskami. Grupa licząca piętnaście dziewczynek w tym samym czasie była we wsi Wiącka w Izbie Lnianej. W programie mieli warsztaty wykonywania Lalki Motanki z różnych skrawków materiałów – lalki, która spełnia życzenie osoby, która ją wykona, próbę wykonania bransoletek na krosienkach, zwiedzanie zagrody ze zwierzętami, spacer po ogrodzie (w tym smakowanie borówek prosto z krzaka) oraz ognisko.
Czwarty dzień to zajęcia sportowe i przedstawienie teatralno-profilaktyczne w wykonaniu Teatru „Małgo” z Częstochowy, z podziałem na dwie grupy wiekowe. Młodszym wychowankom został przedstawiony w formie bajki problem wyśmiewania się w szkole. Dzieci żywiołowo reagowały na wszelkie pytania i zagadki ze strony aktorów. Starszym wychowankom podczas spektaklu został przedstawiony problem hejtu, spożywania alkoholu i innych używek oraz konsekwencji z tym związanych. Na zakończenie grupa starsza brała udział w konkursie. Podczas gdy jedni oglądali przedstawienie, drudzy na boisku Orlik zmagali się w licznych zawodach sportowych typu: przeciąganie liny, limbo, tory przeszkód, rozgrywki w piłkę nożną. Najmłodsi korzystali z placu zabaw.
Piąty dzień Tygodnia Profilaktycznego z Aktywatorem to aktywność na basenie Koral oraz w Akademii Przygody w Morawicy (park linowy). Nasi wychowankowie musieli wykazać się nie lada odwagą i sprytem w pokonywaniu przeszkód jakie na nie czekały.
Tydzień Profilaktyczny miał uświadomić naszym wychowankom jakie wartości są w życiu najważniejsze. Wszystkie działania podjęte
w dniach 16.08-20.08.2021 r. miały za zadanie realizację zadań o tematyce profilaktycznej poprzez integrację, zabawę, warsztaty, wycieczki, czyli kreatywne spędzanie czasu wolnego w gronie rówieśników.
Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w organizację Tygodnia Profilaktycznego, dziękujemy Dyrekcji SP w Pierzchnicy za udostępnienie sali gimnastycznej i boiska.
Wszystkie działania Tygodnia Profilaktycznego z Aktywatorem zostały zrealizowane i sfinansowane w ramach dotacji celowej przyznanej przez Gminę Pierzchnica na profilaktykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży – zadanie pn. „Organizowanie i współfinansowanie różnych form spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży – świetlice dla dzieci jako metoda przeciwdziałania alkoholizmowi”.


