„ Hejże ha! Niech żyje Miś! (Kto? Kto taki? Co za miś?) Miś Puchatek, chyba wiecie Kubuś znamy w całym świecie… A więc, panie i panowie. Pijmy teraz jego zdrowie!”
Autorem Kubusia Puchatka jest Aleksander Alan Milne, który książkę o przygodach misia napisał dla swojego synka Krzysia. Chłopczyk pluszową maskotkę dostał on od swej mamy Daphne. A.Milne zabawy Krzysia i jego fascynację misiem przelał na karty papieru, w ten sposób powstała książka, która z czasem stała się klasyczną pozycją wśród literatury dziecięcej.
Postacie występujące na kartach książki swe pierwowzory miały w maskotkach Krzysia. Kłapouchy to prezent gwiazdkowy, Prosiaczek to podarunek od sąsiadki, Tygrys to jeszcze późniejsza niespodzianka. Chłopiec nie dostał Królika i Sowy – te postacie pochodzą od zwierzątek, które zamieszkiwały farmę państwa Milne.
Oryginalne imię misia Winnie the Pooh – jest nieprzetłumaczalne. Polska wersja językowa skrywa nie angielski a kanadyjski rodowód misia, ale to już inna historia.
W roku 2016 najbardziej znany miś na świecie obchodzi 90 rocznicę urodzin. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Pierzchnicy zorganizowała lekcje biblioteczne, których celem było przybliżenie postaci Kubusia Puchatka.
W dniach 21.11.2016 r.-25.11.2016 r. w swych progach placówka gościła najmłodsze Dzieciaczki z pięciu oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawczyniami p.Anettą Kułagowską, p. Alodną Borek, p. Pauliną Kalaturą, p. Jadwigą Czechowską i p. Agnieszką Kmiecik. Ogółem w spotkaniach wzięło udział 98 dzieci.
W czasie trwania zajęć Przedszkolaki poznały króciutką historię Kubusia, odpowiadały na pytania i zagadki związane z Puchatkiem i jego Przyjaciółmi. Elementem wspomagającym pracę było czasopismo „Kubuś i Przyjaciele”, które stanowiło podpowiedź do pytań i zagadek. Trzeba przyznać, że postacie ze Stumilowego Lasu są Dzieciom bardzo dobrze znane, dlatego zajęcia były ciekawe, wesołe i radosne.
Podsumowaniem spotkania było wręczenie każdemu dziecku kolorowej karty przedstawiającej Kubusia. Kartę należało pokolorować i uzupełnić zgodnie z zawartymi w niej poleceniami.
Na zakończenie zajęć przedszkolaki obejrzały bajeczkę z przygodami najbardziej znanego polskiego misia – „Miś Uszatek”
Małgorzata Markiewicz